1 maja 2020 roku około godziny 09:00 stanowisko kierowania komendanta powiatowego w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o wybuchu gazu propan butan w budynku mieszkalnym  w miejscowości Kazimierza Wielka ul. Krakowska. Dyżurny SK KP do zdarzenia zadysponował niezwłocznie dwa zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz zastęp z jednostki OSP Łękawa z KSRG.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów kierujący działaniem ratowniczym (KDR) ustalił, że doszło do wybuchu gazu propan butan w kuchni budynku mieszkalnego. W momencie wybuchu wewnątrz domu znajdowała się tylko jedna osoba (starsza kobieta lat 92) która przed przybyciem straży pożarnej została wyprowadzona przez sąsiadów na zewnątrz budynku. Poszkodowaną osobą zajmował się obecny na miejscu ZRM, który po wykonaniu wstępnych badań pozostawił ją na miejscu zdarzenia (kobieta odmówiła przewozu na dalsze badania do szpitala).

Działania zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP), polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu zasilania energetycznego w budynku. Następnie ratownicy ubrani w aparaty ochrony układu oddechowego, przy pomocy urządzeń pomiarowych PHD-6 oraz CGM-1 dokonali pomiaru stężeń substancji niebezpiecznych. Urządzenia te nie wskazały obecności gazu (propan butan), oraz innych substancji niebezpiecznych. W pomieszczeniu kuchni znajdowały się dwie butle gazowe 11 kg propan-butan, które zostały wyniesione na zewnątrz. Dalsze działania JOP polegały na zabezpieczeniu uszkodzonej konstrukcji budynku przy użyciu drewnianych stempli. W godzinach popołudniowych na miejscu zdarzenia przybędzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który podejmie decyzję o dalszym użytkowaniu obiektu. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. Marcin Żarek oraz p.o. Dowódca JRG mł. bryg. Krzysztof Jach.

Opracowanie: kpt. Krzysztof Stoczkiewicz – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum JRG Kazimierza Wielka, archiwum Adam Dębowski

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej

ul.Kolejowa 142, 28-500 Kazimierza Wielka

Telefon kontaktowy

fax. 41 350 11 87

Elektroniczna skrzynka podawcza

/KPPSPKazimierzaWielka/skrytka

Odwiedzin dziś 15

Odwiedzin od 05.02.2019 32603

Kubik-Rubik Joomla! Extensions