21 marca 2020 roku około godziny 7:55 stanowisko kierowania komendanta powiatowego w  Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o wypadku drogowym w  miejscowości Prokocice. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z  jednostki   ratowniczo - gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz zastęp OSP Sędziszowice z KSRG.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia w trakcie rozpoznania stwierdzono, że na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej W-768 z drogą powiatową doszło do zderzenia dwóch samochodów: osobowego Fiata Seicento, którym podróżowały dwie osoby (kobieta i mężczyzna) i samochodu ciężarowego MAN (cysterny przewożącej mleko około 8 tysięcy litrów), którym podróżował tylko kierowca (mężczyzna). Samochód osobowy znajdował się poza jezdnią w pozycji na kołach, samochód ciężarowy również znajdował się poza jezdnią w pozycji na prawym boku (brak wycieków zawartości cysterny oraz paliwa). Uczestnicy zdarzenia znajdowali się poza pojazdami. Na miejsce zdarzenia równocześnie z zastępami jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP) przybyli ZRM i Policja.

Działania JOP w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzeniu rozpoznania pod kątem zagrożenia związanego z koronawirusa COVID - 19 (wywiad z osobami poszkodowanymi prowadzony wspólnie z ZRM - nie stwierdzono zagrożenia). Kolejne działania polegały na odłączeniu źródeł zasilania w obu pojazdach oraz podaniu jednego prądu piany ciężkiej w zabezpieczeniu pod samochód ciężarowy. Ruch na drodze w czasie prowadzonych działań był zamknięty w obu kierunkach. Wszyscy uczestnicy zdarzenia zostali przebadani przez ZRM. Kierowca samochodu osobowego celem wykonania dalszych badań został przewieziony do szpitala w Busku - Zdroju, natomiast pasażerka samochodu osobowego oraz kierowca samochodu ciężarowego po przebadaniu przez ZRM decyzją lekarza pozostali na miejscu zdarzenia. Podczas prowadzonych działań ratownicy korzystali ze sprzętu ochrony osobistej  (maseczek FFP2, rękawiczek nitrylowych oraz okularów ochronnych). Przybyły na miejsce właściciel samochodu ciężarowego zapewnił zastępczą autocysternę do przepompowania mleka oraz holownik pomocy drogowej do wyciągnięcia uszkodzonego samochodu.

 

Opracowanie: st. kpt. Marcin Bożek – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: źródło własne JRG Kazimierza Wielka

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej

ul.Kolejowa 142, 28-500 Kazimierza Wielka

Telefon kontaktowy

fax. 41 350 11 87

Elektroniczna skrzynka podawcza

/KPPSPKazimierzaWielka/skrytka

Odwiedzin dziś 17

Odwiedzin od 05.02.2019 32605

Kubik-Rubik Joomla! Extensions