13 października 2019 roku okazał się dniem służby dla kazimierskich strażaków, który już od samych godzin rannych rozpoczął się bardzo pracowicie. Pierwsze zgłoszenie do którego zadysponowane zostały dwa zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz jednostka OSP Sokolina z KSRG wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta powiatowego (SK KP), około godziny 8:05 tuż po zmianie służby. Zdarzenie do którego doszło w miejscowości Krzyż dotyczyło wypadku samochodu osobowego, który wypadł z drogi i znajdował się w przydrożnym rowie. W wyniku tego zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu źródła zasilania oraz ustabilizowaniu pojazdu do czasu usunięcia go przez pomoc drogową.

Następne zdarzenie do, którego dyżurny SK KP około godziny 8:40 przekierował dwa zastępy z JRG Kazimierza Wielka kończące działania w miejscowości Krzyż oraz dodatkowo zadysponował dwa zastępy z jednostek OSP Skalbmierz i OSP Sielec Kolonia z KSRG miało miejsce w miejscowości Grodzonowice. Z treści zgłoszenia wynikało, że doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych którymi podróżowało łącznie pięć osób. Po przybyciu na miejsce ustalono, że w wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało pięć osób, które po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przebadaniu przez lekarza PRM zabrane zostały przez karetki pogotowia oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitali w Pińczowie, Busku Zdroju oraz Krakowie. Działania zastępów JRG Kazimierza Wielka oraz OSP Skalbmierz i OSP Sielec Kolonia polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu źródeł zasilania w pojazdach, wykonaniu dostępu przy użyciu sprzętu hydraulicznego do osób poszkodowanych, udzieleniu KPP oraz zabezpieczeniu miejsca lądowania śmigłowca LPR.

Kolejne groźnie wynikające z treści zgłoszenia zdarzenie drogowe miało miejsce w miejscowości Prokocice i wpłynęło do dyżurnego SK KP około godziny 14:30 a dotyczyło wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych którymi podróżowało łącznie trzy osoby w tym jedno dziecko. Dyżurny SK KP do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Kazimierza Wielka oraz zastęp z jednostki OSP Sędziszowice z KSRG. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba (dziecko), które po przebadaniu przez lekarza zabrane zostało na dalsze badania do szpitala w Kielcach. Pozostałe dwie osoby uczestnice w wypadku nie odniosły obrażeń. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu źródeł zasilania w pojazdach oraz usunięciu z drogi pozostałości powypadkowych.

Do najdłużej trwającego zdarzenia a jednocześnie ostatniego podczas służby doszło w godzinach nocnych około godziny 2:00. Dyżurny SK KP przyjął zgłoszenie, które dotyczyło pożaru budynku stodoły w miejscowości Kazimierza Wielka na ul. Krakowskiej. Do zdarzenia oprócz trzech zastępów z JRG Kazimierza Wielka zadysponowano jednostki OSP Łękawa i OSP Sielec Kolonia z KSRG oraz OSP Topola i OSP Zagórzyce spoza KSRG. Działania zastępów będących na miejscu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru poprzez podanie trzech prądów gaśnicze wody. Po ugaszeniu pożaru nadpaloną konstrukcje budynku rozebrano a znajdujące się wewnątrz siano usunięto na zewnątrz i dokładnie przelano.

Opracowanie: mł. bryg. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: asp. Robert Wilk, mł. ogn. Paweł Służalski, mł. ogn. Jarosław Penkalski – JRG Kazimierza Wielka

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej

ul.Kolejowa 142, 28-500 Kazimierza Wielka

Telefon kontaktowy

fax. 41 350 11 87

Elektroniczna skrzynka podawcza

/KPPSPKazimierzaWielka/skrytka

Odwiedzin dziś 15

Odwiedzin od 05.02.2019 32603

Kubik-Rubik Joomla! Extensions