28 marca 2019 roku podczas zbiórki podsumowującej ćwiczenia powiatowe pk. „STRADÓW 2019” około godz. 14:30 stanowisko kierowania komendanta powiatowego w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze domu mieszkalnego w miejscowości Czarnocin. Dyżurny SKKP po otrzymaniu zgłoszenia zadysponował do zdarzenia zastępy stanowiące zabezpieczenie operacyjne rejonu na czas prowadzonych ćwiczeń powiatowych oraz poinformował o pożarze uczestniczące w ćwiczeniach zastępy z JRG Kazimierza Wielka oraz zastępy z jednostek OSP Sokolina i OSP Sielec Kolonia z KSRG.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) w trakcie rozpoznania ustalił pożar znacznej części budynku mieszkalnego murowanego z dachem konstrukcji drewnianej pokrytego dachówką (ganek, klatka schodowa wyłożona boazerią wraz z przyległymi do niej pomieszczeniami na parterze i pierwszym piętrze oraz część poddasza). Wszyscy mieszkańcy posesji znajdowali się na zewnątrz budynku nie odnosząc żadnych obrażeń.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu prądu elektrycznego w budynku na głównym przyłączu. Dodatkowo dyżurny SKKP powiadomił zakład energetyczny, który wyłączył prąd w całej miejscowości. Następnie podano trzy prądy gaśnicze wody w natarciu na źródło ognia (dwa klatką schodową oraz jeden z podnośnika SH-18). Jednocześnie z prowadzonymi działaniami gaśniczymi ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego wynieśli na zewnątrz trzy butle z gazem propan butan oraz rozpoczęli ewakuacje mienia (wyposażenia) z wszystkich pomieszczeń nie objętych pożarem. Butle z gazem po wyniesieniu sprawdzono kamerą termowizyjną oraz detektorem CG-M1 nie wymagały one schładzania i były szczelne. Po zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru dalsze działania polegały na oddymieniu i przewietrzeniu obiektu oraz wyniesieniu na zewnątrz i przelaniu wodą wszystkich nadpalonych elementów wyposażenia pomieszczeń objętych pożarem. Działania zakończono po dokładnym sprawdzeniu pogorzeliska przyrządami wykrywczo-pomiarowymi (kamerą termowizyjną i detektorem wielogazowym), które wykluczyły ukryte ogniska pożaru oraz nie wykazały dalszego zagrożenia. O zdarzeniu powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w celu przeprowadzenia kontroli stanu całego budynku. Na miejsce zdarzenia przybył Wójt Gminy Czarnocin wraz z pracownikami urzędu gminy. Łącznie w działaniach brało udział 11 zastępów PSP i OSP, 43 strażaków, Policja, Pogotowie Energetyczne.

 

Opracowanie: mł. bryg. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: kpt. Marcin Oziębło – KP PSP Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej

ul.Kolejowa 142, 28-500 Kazimierza Wielka

Telefon kontaktowy

fax. 41 350 11 87

Elektroniczna skrzynka podawcza

/KPPSPKazimierzaWielka/skrytka

Odwiedzin dziś 5

Odwiedzin od 05.02.2019 8749

Kubik-Rubik Joomla! Extensions