W dniu 6 października 2018 roku o godzinie 13:22 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej (SK KP) w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze suszarni na tytoń w miejscowości Dalechowice, gmina Kazimierza Wielka. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej (JRG) oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękawie (KSRG). Po dojeździe Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) ustalił, że doszło do pożaru nagromadzonego wewnątrz suszarni drewna. Pożar został spowodowany wypalaniem pozostałości roślinnych na działce w sąsiedztwie budynku. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej (JOP) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza suszarni. Po ugaszeniu pożaru nadpalone drewno zostało wyniesione na zewnątrz i przelane wodą.

Tego samego dnia o godzinie 17:03 Dyżurny SK KP przyjął zgłoszenie o pożarze drzew ozdobnych (tui) na jednej z posesji przy ulicy Sienkiewicza w Kazimierzy Wielkiej. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG. Po dojeździe KDR ustalił, że doszło do pożaru tui o wysokości około 2 metrów, rosnących w rzędzie na długości 10 metrów. W tym przypadku pożar również został spowodowany wypalaniem pozostałości roślinnych. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody na palące się drzewa.

W drodze powrotnej do koszar (o godzinie 17:37) zastępy z JRG Kazimierza Wielka zostały zadysponowane do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Kobylniki, gmina Skalbmierz. Po dojeździe na miejsce KDR ustalił, że doszło do awarii układu chłodzenia silnika, co mylnie zostało odebrane przez osobę zgłaszającą jako pożar. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zebraniu z jezdni płynu chłodniczego przy użyciu sorbentu i sprawdzeniu pojazdu kamerą termowizyjną. Po wykluczeniu dalszego zagrożenia samochód został przemieszczony w bezpieczne miejsce.

Dwa z tych trzech zdarzeń spowodowane były wypalaniem pozostałości roślinnych na własnych posesjach. Przypominamy, że takie wypalanie jest zabronione i ponosi za sobą konsekwencje za spowodowanie zagrożenia dla ludzi.

Opracowanie: asp. Wilk Robert, JRG Kazimierza Wielka.

Zdjęcia: źródło własne JRG Kazimierza Wielka.

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej

ul.Kolejowa 142, 28-500 Kazimierza Wielka

Telefon kontaktowy

fax. 41 350 11 87

Elektroniczna skrzynka podawcza

/KPPSPKazimierzaWielka/skrytka

Odwiedzin dziś 15

Odwiedzin od 05.02.2019 10533

Kubik-Rubik Joomla! Extensions